VÁCLAV PILAŘ

Pilař v sestavě kola

JEDENÁCTKA 6. KOLA Velice úrodné, především co se týče gólů, bylo šesté ligové kolo. Brankáři museli míč ze své sítě lovit hned osmadvacetkrát, což je 3,5 gólu na zápas. O tuto skvostnou bilanci se postarali mimo jiné dvougóloví střelci: Lafata, Štajner či Heinz.

Vynikající formu z posledních týdnů potvrdil Jablonec v čele se střelcem Davidem Lafatou. Ten pomohl doma sestřelit Slavii dvěma trefami. První přišla po hodině hry, kdy si třicetiletý kanonýr zpracoval na hranici ofsajdu přízemní střelu Kovaříka a zblízka skóroval.

Druhý zásah přišel devět minut před koncem normální hrací doby do otevřené obrany sešívaných. Lafata si po brejku tváří v tvář vychutnal gólmana Čontofalského a po kličce pálil do prázdné brány. V závěru mohl ještě zkompletovat hattrick, ale po centru Kovaříka pálil hlavou vedle. Na svém kontě má tak po šesti odehraných utkáních již deset branek…

Velmi slušný výkon předvedl i Kovařík, jenž neúnavně pendloval podél levé postranní čáry, posílal centry do vápna a střílel. Mimo již zmíněné asistence se také trefil, když zúročil přesnou Pitákovu přihrávku a křížnou střelou propálil vše, co mu stálo v cestě.

Podobnou produktivitu jako Jablonec předvedl i další severočeský klub – Liberec. Celek z pod Ještědu se představil na půdě Mladé Boleslavi a domů si odvezl výhru 4:1. Pod tři liberecké body se tučným písmem zapsal Jiří Štajner, když dva góly dal a na jeden přihrál. Nejprve posadil míč z rohové kopu přímo na hlavu Polákovi, následně z přímého kopu propálil zeď i gólmana a v závěru využil přesné přihrávky Blažka ke skórování do prázdné branky.

Čtyřmi góly Letnou rozjásala v pondělní dohrávce i pražská Sparta, která v derby porazila Viktorii Žižkov 4:1. Sympatickým výkonem se prezentoval obránce Jiří Jarošík, jenž vyjma zaváhání v úvodu zápasu působil jistým dojmem a snažil se podporovat ofenzivu. Z toho pramenil i jeho gólový zápis, když hlavou usměrnil do sítě Kušnírův centr z pravé strany. Ještě předtím však stihl asistovat na úvodním gólu utkání, když sklepl Matějovského centr přesně proti noze Marešovi, který z voleje levou nohou napálil míč mezi tři tyče.
V závěrečných minutách byl nejvíce vidět Grajciar. Nejprve patičkou uvolnil Hušbauera, jehož rána z 22 metrů zaplula skoro do šibenice. O chvíli později byl slovenský záložník ve vápně soupeře faulován a nařízený pokutový kop proměnil Juhar.

Pět branek bylo k vidění i v Olomouci, kam zavítal úřadující mistr z Plzně. Kdo přišel do hlediště až v desáté minutě, musel se hodně divit. Na ukazateli skóre totiž v té době svítil stav 1:2. Na úvodní gól Bakoše dokázali domácí odpovědět, když se k exekuci přímého kopu postavil Heinz a přes zeď zamířil do levého horního rohu. Vyrovnaný stav však vydržel pouze dvě minuty. Vedení na kopačky hostů vrátil opět Bakoš. Výbornou práci předvedl Pilař, když na sebe natáhl několik protihráčů a přesnou kolmicí za obranu vyslal svého spoluhráče do gólové šance, jenž si tváří v tvář Zlámalovi věděl rady a nebýt červené karty po hrubém faulu loktem, jistě by i slovenský útočník byl v sestavě kola.

Pilař měl prsty i v další brance Plzně, když využil špatné rozehrávky domácích a přes Ďuriše dostal míč až ke Kolářovi, jenž vsítil třetí a rozhodující gól. V závěru svou druhou brankou v utkání Heinz už pouze snížil.